Pandemia w ogromnym stopniu zmieniła sposoby naszej pracy. Duże znaczenie ma w tym kontekście proces cyfryzacji. Tempo digitalizacji zatrudnienia ogromnie przyspieszyło, przenosząc konsumpcję i dystrybucję w przestrzeń cyfrową. Organizacje platformowe takie jak Amazon wyznaczają innym sektorom kierunek działań.
Platforma to model biznesowy, który tworzy wartość poprzez ułatwianie wymiany między dwiema lub więcej współzależnymi grupami, zwykle konsumentami i producentami. Aby umożliwić taką wymianę, platformy wykorzystują i tworzą duże, skalowalne sieci użytkowników i zasobów, do których można uzyskać dostęp na żądanie. Strategia platformy to podejście do wejścia na rynek, które obraca się wokół zadania polegającego na umożliwieniu uczestnikom platformy czerpania korzyści z obecności innych. W tradycyjnej strategii konkurencyjnej na ogół zakłada się, że klienci mogą samodzielnie określić swoją gotowość do zapłaty za produkt lub usługę. Tego typu model działania stanowi dziś prawdziwy model odniesienia dla każdego biznesu.
Wpływu cyfryzacji na pracę nie sposób nie zauważyć. Coraz powszechniejsze staje się cyfrowe zarządzanie. Rośnie także znaczenie algorytmizowanych aplikacji i danych. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie do działalności technologii cyfrowych. Technologie cyfrowe to narzędzia, systemy, urządzenia i zasoby elektroniczne, które generują, przechowują lub przetwarzają dane. Aby osiągnąć sukces biznesowy, kluczowe znaczenie mają wydajność i produktywność. Technologia cyfrowa może pomóc poprawić komunikację, współpracę, zarządzanie treścią, dostęp do danych analitycznych i sieci społecznościowych, a także doświadczenie pracowników i klientów. Duże znaczenie ma to zwłaszcza w okolicznościach, gdy duża część pracowników pracuje hybrydowo lub zdalnie – w ostatnim roku skala ta ogromnie wzrosła.
Praca platformowa i cyfrowa to przyszłość pracy. Rośnie w siłę także sektor zwany Gig economy. Gigyfikacja to jeden z wielu nowych sposobów pracy. Mówiąc najprościej, organizacje zlecają krótkie, oparte na projektach stanowiska niezależnym pracownikom. Zamiast płacić im normalną pensję, pracownicy otrzymują wynagrodzenie za swój występ. Gospodarka koncertowa jest popularnym określeniem dla freelancerów lub pracowników kontraktowych, którzy podejmują pracę jako freelancer na żądanie i często pracują na wielu freelancerów jednocześnie.
Musimy być gotowi na to, że świat się zmienia. Zmianom ulega także praca. Platformizacja, cyfryzacja i gigyfikacja to przykłady procesów, które będą kształtować rynek pracy w najbliższych latach.